تماس بگیرید

آنچه در مورد "آزمایشگاه کالیبراسیون" می خوانید

دقت گستر تجهیز لوگو

افتخار ما داشتن آزمایشگاه کالیبراسیون با سابقه ای طولانی، کیفیت بالا و قیمتی مناسب است که تجهیزات شما را کالیبره و به دقت اولیه می رساند.

در صورتی که از دستگاه های اندازه گیری استفاده می کنید، احتمالا می خواهید تا حد امکان دقیق نیز باشد. متاسفانه، ابزار های اندازه گیری بعد از گذشت مدتی دچار فرسودگی می شود که بر دقت آن تاثیر می گذارد. اگرچه این دستگاه ها قدیمی می شوند، اما می توانید با کالیبره کردن، دقت اندازه گیری آن ها را بهبود ببخشید و مطمئن شوید که همیشه نتایج قابل اعتمادی دارید. فرآیند کالیبره کردن در محل خاصی با شرایط سخت گیرانه ای صورت می گیرد که به این محل “آزمایشگاه کالیبراسیون” می گویند.

کالیبراسیون چیست؟

به فرآیند استاندارد سازی یا تنظیم تجهیزات اندازه گیری برای کمک به ارائه نتایج دقیق تر، کالیبراسیون می گویند. در زمان انجام این کار، یک متخصص یکی از تجهیزات را آزمایش و نتایج آن را با یک دستگاه مرجع مقایسه می کند. اگر اندازه گیری با دقت قابل قبول که توسط استاندارد تعیین شده مطابقت نداشته باشد، متخصص اقدام به انجام تنظیماتی می کند تا زمانی که نتایج اندازه گیری به اندازه استاندارد برسد.

چه زمانی باید تجهیزات را کالیبره کنیم؟

با گذشت زمان، دقت هر دستگاه اندازه گیری شروع به کاهش می کند. معمولا این کاهش دقت به دلیل فرسایش طبیعی قطعات مختلف است. اما ممکن است به دلیل محیط نامناسب یا شوک های مکانیکی و الکتریکی نیز رخ دهد. سرعت کاهش دقت این تجهیزات می تواند با توجه به شرایط محیطی آن ها متفاوت باشد.

اهمیت آزمایشگاه کالیبراسیون

آزمایشگاه کالیبراسیون

همانطور که گفتیم، کالیبره کردن تجهیزات در محلی به نام آزمایشگاه کالیبراسیون صورت می گیرد. این آزمایشگاه باید تمامی استاندارد های لازم جهت تنظیم مجدد دستگاه ها را داشته باشد. یعنی باید بتواند دستگاه مورد نظر را با استاندارد های مورد تایید مراجع (معمولا استاندارد های اندازه گیری ملی یا بین المللی) کالیبره، و نتایج آن قابل مقایسه و دقیق باشد.

آزمایشگاه های معتبر معمولا پارامتر های مختلفی مانند ابعاد، دما و رطوبت، فشار، گشتاور و نیرو، جرم و حجم، شیمی، الکتریک و الکترونیک، گازسنجی و فلو را مورد ارزیابی قرار می دهند که در ادامه با آنها بیشتر آشنا می شوید:

ابعاد​

کالیبره کردن تجهیزاتی که ابعاد را به شما نشان می دهند اهمیت زیادی دارد و باید مطمئن شوید این ابزار ها اندازه ای دقیق به شما ارائه می دهند. این تجهیزات شامل بلوک سنجه ، بلوک زاویه ، رینگ گیج، پین گیج، سطح صافی،کولیس (داخل سنج ، خارج سنج ، عمق سنج)، میکرومتر(داخل سنج ، خارج سنج ، عمق سنج، قطر سنج) ، ارتفاع سنج ، ساعت اندیکاتور ، ساعت شیطانکی، سیلندر گیج ، متر ، خط کش ، تراز ، گونیا ، ضخامت سنج رنگ و فیلم آن ، ضخامت سنج اولتراسونیک، گیجهای برو نرو، رینگی ، توپی و دهانه اژدری ، فیلر ، شعاع سنج ، زاویه سنج ، گام سنج ، الکهای آزمایشگاهی ، گرندومتر ، اپلیکاتور ، رودان ، اندازه گیری ابعاد و زوایای قطعات کوچک با پروفایل پروژکتور و زبری سنج است.

دما و رطوبت

اندازه گیری دما و رطوبت یکی از رایج ترین اندازه گیری ها در صنعت است. سنسور دما و رطوبت نقشی حیاتی در فرآیند کار دارد. مانند هر ابزار اندازه گیری که می خواهید دقیق باشد، این سنسور نیز باید به طور منظم کالیبره شود. انواع این سنسور ها شامل ترموکوپلها ، ترمومترها ، ترانسمیترها ، ثباتها و نشان دهنده های دما، رطوبت سنج و چمبر رطوبت است.

فشار

کالیبره کردن تجهیزات اندازه گیری پیچیده یک عملکرد ضروری در هر صنعتی است که در آن از ابزار های فشار برای نظارت بر فشار سیال و گاز استفاده می شود. از جمله این تجهیزات می توان به انواع گیجهای فشار و خلاء ، مانومتر های فشار آب و جیوه ، فشارسنج های تفاضلی ، پرشر سوئیچ ها ، پرشر ترانسمیترها ، ثباتهای فشار و شیرهای اطمینان اشاره کرد.

گشتاور و نیرو

تنظیم بودن ابزار هایی که با نیرو سر و کار دارند در سلامت و ایمنی دستگاه ها تاثیر زیادی دارد. به عنوان مثال مونتاژ موتور و بستن قطعات به یکدیگر باید با نیرویی محاسبه شده صورت گیرد تا موتور دچار مشکل نشود. انواع ترک تستر ، سختی سنج لاستیک و پلاستیک ، بلوک های سختی سنج فلز ، لودسل کششی و فشاری، تنسایل نیز از این دسته تجهیزات اندازه گیری هستند.

جرم و حجم

سنجش جرم و حجم ماده، چه به صورت صنعتی یا به صورت استفاده های روزمره و عمومی، می بایست از دقت کافی برخوردار باشد. به عنوان مثال، اگر باسکول کالیبره نباشد، می تواند خسارت قابل توجهی به طرفین وارد نماید. انواع ترازوهای آنالیتیکال آزمایشگاهی و صنعتی، باسکول، ظروف حجمی و وزنه های استاندارد نیز از جمله این تجهیزات هستند.

شیمی

کیفیت کالیبراسیون در دستگاهی مانند ویسکومتر واقعا حیاتی است. بررسی گرانروی روغن در تجهیزات مکانیکی باید به طور دقیق اندازه گیری شود تا دچار ایراد در عملکرد دستگاه نشود. انواع هیدرومتر، pH متر، هدایت سنج، رفرکتومتر، ویسکومتر، کدورت سنج، اسپکتروفتومتر از جمله این تجهیزات هستند.

الکتریک و الکترونیک

تجهیزات الکتریکی که پارامتر های الکتریکی را اندازه گیری می کنند نیز، نیاز به کالیبره شدن دارند. این دستگاه ها نیز شامل تجهیزاتی هستند که کمیتهای ولتاژ AC/DC ، جریان AC/DC ، مقاومت الکتریکی، ظرفیت خازن، سلف ، فرکانس ، زمان و توان را ایجاد و یا اندازه گیری میکنند. از جمله این تجهیزات می توان به مولتی متر ، مولتی متر کلمپی ، ولت متر ، آمپر متر ، نشان دهنده ها و کنترلرها، فرکانس متر ، پاورمتر ، جعبه مقاومت ، جعبه خازن ، جعبه سلف ، ارت تستر ، اینسولیشن تستر، LCR متر، منبع تغذیه ، شمارنده، تایمر، کرنومتر، فانکشن ژنراتور ، اسیلوسکوپ، دور سنج و صدا سنج اشاره نمود.

گازسنجی

محل های خطرناکی مانند معدن، پالایشگاه نفت و گاز و تونل ها وجود دارد که باید با جدیت تمام مراقب آن باشید. دستگاه های گازسنجی یا آشکار ساز گاز نیز باید به دقت و در زمان تعیین شده، برای کالیبره شدن به آزمایشگاه ارسال شود. این تجهیزات شامل انواع گازسنج های ایمنی انفرادی پرتابل و ثابت، آنالایزرهای گاز خودرو، آنالایزرهای گاز خروجی از دودکش، آنالایزرهای گازهای محیطی، نشت یاب های گاز شعله و دود یاب می شود.است.

فلو

فلومتر یک دستگاه برای اندازه گیری دبی سیالات و گازها است که در کارخانه ها و تاسیسات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. در حالت ایده آل، دستگاه ها باید کالیبره شود تا دوباره اندازه گیری را به درستی انجام دهد. در محیط های صنعتی، فلومتر ها به طور دوره ای کالیبره می شود تا اطمینان حاصل شود که اندازه گیری ها دقیق است و اجازه دهند فرآیند به صورت ایمن و به موقع پیش رود.

گواهی ISO 17025

شرکت مهندسی دقت گستر تهران در سال 1375 به عنوان یکی از اولین آزمایشگاههای کالیبراسیون در ایران تاسیس شده و فعالیت خود را در ابتدا تحت نظر موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و به عنوان همکار آن موسسه در زمینه کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری آغاز نمود.
این شرکت گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه آکرودیته خود را به شماره 223 از موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در سال 1376 دریافت نمود. در حال حاضر آزمایشگاه این شرکت مجوز تایید صلاحیت آزمایشگاه خود را مطابق با الزامات ISO 17025 از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران (NACI) داشته و در حال پاسخگویی به درخواستهای کالیبراسیون صنایع مختلف در سراسر کشور عزیزمان است.
شرکت مهندسی دقت گستر عضو انجمن اندازه شناسی و کالیبراسیون ایران است و کارشناسان این شرکت دارای تحصیلات و تخصص عالی، با بیش از 20 سال سابقه خدمت در امور کنترل کیفیت در بخشهای مختلف بازرسی کیفی، آزمایشگاههای اندازه شناسی و کالیبراسیون و فروش تجهیزات و ابزارآلات دقیق در صنایع مختلف کشور هستند.
کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری و آزمایشگاهی در کمیتهای مختلف مطابق لیست ذیل در محل آزمایشگاه این شرکت و در صورت نیاز مشتری در محل مورد نظر مشتری، قابل ارائه است.
ISO 17025
جهت ارتباط با کارشناسان شرکت، از طریق این صفحه تماس بگیرید.