تماس بگیرید

Deghat Gostar Tajhiz
|
ترانسمیتر فشار
ترانسدیوسر فشار
گیج فشار دیجیتال
HandPump
PiloTREK
MicroTREK
MicroTREK
NIVOCAP
NIVOCAP
NIVOPRESS
KELLER Level Prob
NIVOTRACK
NIVOFLIP
EasyTREK
EasyTREK
EchoTREK
EchoTREK
NIVOFLOAT
NIVOCONT
NIVOMAG
NIVOPOINT
NIVOSWITCH
NIVOCONT
NIVOROTA
NIVOCAP CK

کالیبراسیون چیست؟

به فرآیند استاندارد سازی یا تنظیم تجهیزات اندازه گیری برای کمک به ارائه نتایج دقیق تر، کالیبراسیون می گویند. در زمان انجام این کار، یک متخصص یکی از تجهیزات را آزمایش و نتایج آن را با یک دستگاه مرجع مقایسه می کند. اگر اندازه گیری با دقت قابل قبول که توسط استاندارد تعیین شده مطابقت نداشته باشد، متخصص اقدام به انجام تنظیماتی می کند تا زمانی که نتایج اندازه گیری به اندازه استاندارد برسد.

آزمایشگاه کالیبراسیون​

ضمن درود خدمت شما یاران گرامی، در این بخش قصد پرداخت به تاریخچه، اهمیت و ضرورت و چگونگی کالیبراسیون خواهیم پرداخت.

شرکت مهندسی دقت گستر تجهیز با 17 سال سابقه جز پیشتازان این گروه، در زمینه کالیبراسیون بوده و هست. در تعریف لغتی کالیبراسیون به طور ساده می توان اینگونه بیان داشت که مجموعه اقدامات برای بهبود عملکرد اندازه گیری ، جهت یک تجهیز اندازه گیر، را کالیبراسیون میگویند.

حالا این تجهیز می تواند در بازه یا اصطلاحاً اسکوپ هر کمیتی باشد. اندازه گیر های دما، جرم، ابعاد، فشار و غیره.

اما نکته قابل توجه در خصوص شرکت ما، اسکوپ و بازه وسیع عملکردی می باشد. اغلب آزمایشگاه ها تمرکز خود را بر روی کمیت هایی همچون آنچه در بالا ذکر شد گذاشته اند؛ اما فارغ از این کمیت ها، اسکوپ های دیگری وجود دارند که کالیبراسیون تجهیزات آنها بسیار حیاتی، تخصصی و حائز اهمیت می باشد.

همانطور که گفتیم، کالیبره کردن تجهیزات در محلی به نام آزمایشگاه کالیبراسیون صورت می گیرد. این آزمایشگاه باید تمامی استاندارد های لازم جهت تنظیم مجدد دستگاه ها را داشته باشد. یعنی باید بتواند دستگاه مورد نظر را با استاندارد های مورد تایید مراجع (معمولا استاندارد های اندازه گیری ملی یا بین المللی) کالیبره، و نتایج آن قابل مقایسه و دقیق باشد.

آزمایشگاه های معتبر معمولا پارامتر های مختلفی مانند ابعاد، دما و رطوبت، فشار، گشتاور و نیرو، جرم و حجم، شیمی، الکتریک و الکترونیک، گازسنجی و فلو را مورد ارزیابی قرار می دهند که در ادامه با آنها بیشتر آشنا می شوید:

Calibration Importance

اسکوپ های کاری

اگر خواسته باشیم که دسته های کاری شرکت را به صورت طبقه بندی شده تقسیم کنیم، کمیت هایی همچون جرم، دما، فشار، رطوبت، گشتاور و نیرو، شیمی، برق و الکترونیک و غیره را در یک گروه قرار خواهیم داد؛ و اسکوپ مهمی همچون گازسنجی را در گروه دیگر.

کوتاه، پیرامون گازسنجی

گازسنجی یک کمیت در زیرشاخه ایمنی و HSE می باشد. این رشته اساساً به امنیت گازی ( خطرات تنفسی و اشتعالی) در کارگاه هایی که پتانسیل این خطرات را دارند می پردازد. به طبع هر رسته دیگری، در گازسنجی هم تجهیزاتی جهت اندازه گیری غلظت گاز های موجود در محیط وجود دارند که به طور کلی شامل گازسنج های پرتابل(قابل حمل)، گازسنج های ثابت، آنالایزر های گاز، نشت یاب ها، شعله یاب، بوسنج و … می شوند. هر کدام از این تجهیزات به نوعی وظیفه ی حفظ امنیت و هشدار به اوپراتور انسانی، در صورت وقوع یا وجود خطر را بر عهده دارند.

نگاه کلی به آزمایشگاه دقت گستر

همانطور که در بالا به صورت خلاصه اشاره شد آزمایشگاه ما دارای اسکوپ وسیعی می باشد که ما آن را به دو بخش اصلی تقسیم می کنیم که در انتهای این مطلب با کلیک بر روی هر گزینه به صورت تخصصی تر مطالب مرتبط با آن دسته ، و گواهینامه های مرتبط را خواهید دید.

شرکت مهندسی دقت گستر تجهیز با تکیه بر دانش، تجربه و سبقه خود، آزمایشگاه را بر پایه الزامات ISO 17025 دایر، و آماده خدمت رسانی به شما گرامیان می باشد.